Så utvecklas fjärrvärmepriset 2027
I samband med årets prisjustering svarar Kurosh Beradari, sälj- och marknadschef på Vattenfall Värme på några frågor om bakgrunden till prisutvecklingen, återgången till en mer stabil utveckling och om arbetet för att skapa långsiktighet och förutsägbarhet för kunderna.
Stabil prisutveckling för fjärrvärme
Från den 1 januari 2027 justeras fjärrvärmepriset med i genomsnitt 2,5 procent för privatkunder och 3 procent* för företagskunder och bostadsrättsföreningar. Justeringen ligger i den nedre delen av det prisspann som kommunicerades i samband med förra årets Prisdialog och är ytterligare ett steg mot en historiskt mer normal prisutveckling efter några år med stora svängningar på energimarknaden.
Vad ligger bakom årets prisjustering?
– Energimarknaden har visserligen blivit stabilare sedan energikrisen 2022-2023, men vi lever fortfarande i en osäker omvärld där geopolitisk oro påverkar kostnader för bland annat el och bränsle. Därför behöver vi ha ett långsiktigt perspektiv när vi ser över våra priser. Vi väger då samman omvärldsfaktorerna med målsättningen att fjärrvärme ska vara ett konkurrenskraftigt och långsiktigt attraktivt alternativ. Därför känns det bra att vi åter igen kan följa den inriktning vi tidigare kommunicerat.
Vad betyder det för kunderna?
– Vi vet att det är viktigt för våra kunder att kunna planera sin ekonomi med god framförhållning. Därför arbetar vi långsiktigt med vår prissättning och eftersträvar att undvika stora svängningar mellan åren.
Oavsett om du är villaägare, företräder en bostadsrättsförening eller driver företag vill vi att du ska kunna känna dig trygg med hur kostnaderna utvecklas över tid. I kronor och ören innebär 2027 års genomsnittliga prisjustering på 2,5 procent att en villaägare får en ökad kostnad på cirka 55 kronor per månad inklusive moms. För en mindre bostadsrättsförening med cirka 15 lägenheter motsvarar den genomsnittliga prisjusteringen på 3 procent cirka 625 kronor mer per månad för hela föreningen.
Hur har dialogen med kunderna sett ut under årets Prisdialog?
– Jag uppskattar verkligen dialogen med våra kunder. Det har varit många bra samtal. Jag möter ofta en önskan om större förutsägbarhet. Många har upplevt några ovanligt turbulenta år på energimarknaden och vill kunna planera med bättre framförhållning. Det är också därför de här samtalen är så värdefulla. De ger oss möjlighet att lyssna in kundernas perspektiv och möjlighet att diskutera utvecklingen framåt. Att prisjusteringen följer den utveckling vi tidigare har kommunicerat känns positivt, eftersom det ger den trygghet som många efterfrågar.
Hur arbetar ni för att fjärrvärmen ska fortsätta vara konkurrenskraftig?
– Vi vet att många kunder värdesätter stabilitet minst lika mycket som prisnivån i sig. Ambitionen är att kombinera båda delarna, en konkurrenskraftig fjärrvärme och en prisutveckling som inte kommer som en överraskning. För att kunna göra det arbetar vi kontinuerligt med kostnadskontroll och effektivisering i hela verksamheten, från inköp till produktion.
Vad vill du att kunderna tar med sig inför 2027?
– Jag hoppas att kunderna tar med sig tre saker: att vi har jobbat för en stabil och förutsägbar prisutveckling, att årets prisjustering landar i den nedre delen av det tidigare kommunicerade prisspannet och att fjärrvärme fortsatt är ett tryggt och långsiktigt bra val. Vårt mål är att både företag och privatpersoner ska kunna planera framåt med tillförsikt och känna sig trygga med sitt val av uppvärmning.
Mer information om våra priser och din prislista hittar du på Priskollen för företag och brf respektive på Priskollen för privatkunder. Om du har frågor är du alltid välkommen att kontakta oss.
* Genomsnitt för Vattenfall Värmes fjärrvärmeorter. Prisjustering per ort för företagskunder och bostadsrättsföreningar: Uppsala, Nyköping, Motala 3%, Haninge, Tyresö, Älta 2,5%, Gustavsberg 2,5%, Vänersborg 3,5%.
Fjärrvärmepriset 2027 i korthet
Från den 1 januari 2027 justeras fjärrvärmepriset med i genomsnitt 2,5 % för privatkunder och 3 %* för företag och bostadsrättsföreningar. Prisjusteringen ligger inom det tidigare kommunicerade prisspannet och är en del av en långsiktig och förutsägbar prisutveckling.