Så undviker du att sälja din egenproducerade el till minuspriser

När tillgången på el är högre än efterfrågan uppstår minuspriser. Det kan drabba den som producerar och säljer solel. Peter Galyas, produktägare för solceller på Vattenfall, ger tips om hur man kan minska effekterna av minuspriser.

Publicerad för ett år sedan av Mattias Dahlström
Solceller på ett tegeltak

Elmarknaden bygger som alla andra marknader på tillgång och efterfrågan. När produktionen är hög blir tillgången stor. Om efterfrågan samtidigt är låg sjunker priset på den producerade elen. Vid tillfällen när tillgången är högre än efterfrågan kan man tala om så kallade minuspriser. Då måste elproducenter betala för att bli av med elen. Oftast uppstår minuspriser på nätterna när efterfrågan är liten eller när det är soligt mitt på dagen, det vill säga då tillgången är hög och efterfrågan samtidigt är liten.

Minuspriser är alltjämt relativt ovanligt, även om det ökat de senaste åren. Under 2023 var det minuspriser 5% av årets timmar, 2024 handlade det om ca 8% och under 2025 hade siffran ökat till 11%. 

– Minuspriser har accelererat, säger Peter Galyas, produktägare för solceller på Vattenfall. För några år sen var det inte alls samma volatilitet i elpriserna.

Flera anledningar bakom minuspriser

Minuspriser uppstår av flera skäl. Ökningen av sol- och vindkraft gör elproduktionen mer väderberoende och inte planerbar. Det gör att den producerar ett överskott om det är väldigt soligt eller blåser mycket. Ett närliggande problem är också att el är svårt att lagra, produceras det för mycket och det saknas möjligheter att lagra elen så sjunker priset.

Även elnätet kan vara en anledning: om kapaciteten att överföra el mellan regioner inte är tillräcklig kan det också resultera i minuspriser lokalt eller regionalt. I Sverige är till exempel överföringskapaciteten låg mellan de nordligare elprisområdena och de sydligare. Det gör att det är svårt att överföra de stora mängder vind- och vattenel som produceras i norr till södra delen av landet.

I stället är elprisområden 3 och 4 i södra Sverige mer kopplade till Tyskland, där den ännu mer väderberoende solelsproduktionen är vanligare. Därmed uppstår oftare minuspriser mitt på dagen när solcellsanläggningar producerar mycket och efterfrågan samtidigt är relativt låg. 

Skattereduktioner täcker inte länge för minuspriser

En av de grupper som kan påverkas av minuspriser är husägare som har solceller och producerar egen solel, det vill säga att man är en så kallad mikroproducent.

– I Sverige har vi marknadspris på solelen du säljer, förklarar Peter Galyas. Elhandlarna köper mikroproducenternas el utifrån spotpriserna på den nordiska elmarknaden Nordpool. Det innebär att ersättningen varierar. Även om du har ett fast pris på elen som du konsumerar så säljer du alltid till spotpris.

När du som mikroproducent säljer din el betalar elnätsägaren cirka fem öre per inmatad kWh i ersättning för nätnytta. Sedan skattereduktionen på 60 öre per kWh försvann 1 januari 2026 blev det ännu viktigare för solcellsägare att tänka på minuspriser. Tidigare behövde priset ner till -65 öre per kWh för att solcellsproducenter skulle påverkas, vilket bara hänt två gånger de senaste åren. 

Batteri en räddning för solcellsägare

Peter Galyas menar att just lagring av el kan bli en räddning för solcellsägare som drabbas av minuspriser. Många nyare solcellsanläggningar säljs med batteri och smart styrning som gör att man kan bestämma när man ska använda, sälja och lagra elen.

– I stället för att sälja elen man producerar när det är låga priser eller minuspriser kan man ladda sitt batteri, säger Peter. Med smart styrning på batteriet kan man tömma lagom till att prognosen säger att priserna kommer bli låga eller hamna på minusnivåer. När batteriet är tömt fyller du det med din solel, i stället för att sälja den billigt. Som solcellsägare kan man på så sätt öka lönsamheten på sina solceller.

Med en smart styrtjänst kan el även köpas från elnätet vid låga eller negativa elpriser, vilket ger en ännu större nytta av lagringsmöjligheterna i batteriet. Genom att sälja elen när priserna är högre drar du nytta av något som kallas elprisarbitrage.

Publicerad av Vattenfall AB Försäljning (elhandel)