Butikskedjan som prioriterar hållbarhet

Hälsokraft är en kedja av hälsokostbutiker som alltid varit mån om miljön och velat göra hållbara val. I samband med att huvudkontoret och centrallagret flyttade tog företaget ytterligare steg. Vd:n Rani Malk berättar om hur de tänker. 

Publicerad för 2 år sedan av Ylva Rehnberg
Bild på Hälsokrafts VD Rani Malk framför en butik.

– En av våra värderingar är omtanke mot natur och människan, det har funnits med oss sedan bolaget grundades. För att kunna leva efter våra värderingar och vision hade vi många krav på den nya lokalen, säger Rani Malk, vd på Hälsokraft, som har funnits sedan 1993.

Den nya lokalen i Botkyrka är certifierad som Miljöbyggnad Silver. Det innebär att sexton olika indikatorer har kontrollerats, både gällande klimatavtryck och att innemiljön är bra för människorna som vistas där. Rani Malk vill också lyfta fram att de bara använder el från förnybara källor och även har solpaneler på taket. Bolaget har fått ett diplom från Vattenfall för att kunna visa upp att 100 procent av elen kommer från förnybara källor. 

– Även inredningen har varit viktig för att skapa en hållbar och kreativ arbetsplats.

I en modern fastighet finns många möjligheter att lägga upp sin energianvändning smart, så uppvärmning och ventilation är anpassad efter när verksamheten pågår. Rani Malk berättar också att de arbetar aktivt med att begränsa antalet inleveranser till lagret för att inte behöva öppna lastportarna lika mycket.

Som företag inom handeln är det naturligt att lägga sitt hållbarhetsfokus på de produkter som säljs i det 60-tal butiker som ingår i kedjan. Hälsokraft är även certifierat för att sälja ekologiska varor. 

– Vi har ett sortimentsråd och produktråd regelbundet där vi granskar innehållet och säkerställer att vi följer vår strategi inom hållbarhet. I strategin har valt bort produkter som innehåller bland annat PFAS, mikroplaster, silikoner och aluminiumföreningar eftersom dessa ämnen är svåra för naturen att bryta ned, säger Rani Malk.

Vad har ni fått för reaktioner från kunder och samarbetspartners?

– Väldigt positiva reaktioner. Det är känt att Hälsokraft alltid värnat om natur och människan, men det är först nu som vi kan kommunicera detta på tydligt sätt.

Vilka råd har ni till andra företag som funderar på att jobba mer aktivt med hållbarhet? 

– Ambitiösa mål tror jag alltid är vägen framåt för god lönsamhet och hållbarhet. Men att det inte tar slut där, man måste ständigt och proaktivt arbeta med hållbarhet tillsammans med både kunder och samarbetspartners. 

Läs mer:

Hållbarhet viktigt för mindre företag

Publicerad av Vattenfall AB Försäljning (elhandel)