Ombyggnationen av station Kilforsen – största avtalet i Vattenfall Services historia

Vattenfall Services har nyligen tilldelats ett omfattande uppdrag för stationsförnyelse och utbyggnad av stamnätstationen Kilforsen. Uppdraget sträcker sig i cirka tre år och är det största hittills i Vattenfalls Services historia. Avtalet är ytterligare ett bland ett flertal som Vattenfall Services tilldelats de senaste månaderna.

Svenska kraftnät genomför den största investeringen i stamnätets historia för att förnya och förstärka stamnätet i mellersta Sverige. Den nya stationen Kilforsen ska ansluta flera nya ledningar som ska byggas inom ramen för Svenska kraftnäts investeringspaket NordSyd som syftar till att öka överföringskapaciteten mellan elområde 2 och 3.

– Station Kilforsen är ett viktigt nav, men den nuvarande stationen har uppnått sin tekniska livslängd. För att förbereda inför elnätets utbyggnad måste en ny station byggas, dels för att hantera den ökade kapaciteten, dels för att även fortsättningsvis kunna upprätthålla högsta person- och driftsäkerhet, säger David Gramner, projektchef på Vattenfall Services.

Totalentreprenad med höga krav

Arbetet med den nya stationen innebär utmaningar, bland annat på grund av stationens placering nära vattenkraftverk som är tekniskt komplicerade.  

– Detta kräver ett särskilt hänsynstagande eftersom regelverket runt vattendammar är omfattande. Här kommer vi ha nära dialog med bland annat Vattenfall Hydro, förklarar David Gramner.

Uppförandet av den nya 400-kV stamnätstationen i Kilforsen är en totalentreprenad, som ställer krav på en robust projektorganisation, specialkompetens bland annat markspecialister och ett stort fokus på personsäkerhet i arbetet.

Fortsatt förtroende

Vattenfall Services har tidigare även tilldelats avtal för andra ombyggnationer för Svenska kraftnät, bland annat i Ligga, Moliden och Letsi.

– Det nya avtalet är ett bevis på att Vattenfall Services har den kompetens och erfarenhet som krävs för den här typen av omfattande stationsbyggnationer. Vi är väldigt glada över att Svenska kraftnät ger oss fortsatt förtroende i arbetet med att säkra Sveriges framtida elförsörjning, avslutar Dag Svensson, VD för Vattenfall Services.

Utöver byggandet av en helt ny station i Kilforsen, ansvarar Vattenfall Services även för att riva den gamla stationen. Avtalet skrevs på i slutet av 2024 och beräknas vara klart hösten/vintern 2027.

Chattbot Elliot Skriv ditt meddelande här Frågor? Chatta med mig Något gick fel. Vi arbetar på det. Vill du rensa din chatthistorik Ja