Vattenfall - Klimatförändring

Hoppa direkt till: Direkt till innehållet Huvudmeny subnavigering vidare information Sidfot

Sök

Logga in

Logga in

Se el- & värmeförbrukning, avtal och fakturor, anmäl flytt och få avbrotts-SMS.

Glömt lösenord?


Klimatförändring

Klimatförändringen som beror på utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser är en av de största miljöutmaningarna i vår tid.

År 2008 antog Vattenfall en strategisk inriktning som vi sammanfattar med orden : Making electricity clean, vi gör elen ren. Detta är vårt löfte till kunderna och samhället och det innebär att vi fortsätter att minska miljöpåverkan från all vår verksamhet samtidigt som vi betonar hur viktig elektriciteten kommer vara i morgondagens hållbara samhälle. En väsentlig del av vår strategiska inriktning är Vattenfalls klimatvision – att vara ett klimatneutralt företag 2050. För år 2030 har vi satt upp målet att halvera våra koldioxidutsläpp (CO2) per kWh från energiproduktion jämfört med 1990.

Vattenfalls klimatvision är att vara klimatneutrala senast år 2050

De specifika utsläppen av koldioxid (per kWh) från anläggningar som ägs av Vattenfall är 25 procent lägre idag än 1990 för både elektricitet och värme. Våra kraftverk släpper dock fortfarande ut nästan 83 miljoner ton per år. Minskade koldioxidutsläpp är en aspekt som tas på största allvar när nyinvesteringar ska göras. Vattenfalls klimatvision är att vara klimatneutrala senast år 2050. Målet är att minska CO2-utsläppen med 2 procent inom den egna verksamheten från 2009 till 2011, vilket motsvarar 2 miljoner ton. Det långsiktiga målet är en minskning på 50 procent av CO2-utsläppen per producerad enhet elektricitet och värme i egen verksamhet till år 2030 jämfört med 1990 års nivåer. Detta ska vi uppnå genom att utveckla produktionsportföljen mot förnybara energikällor, avskiljning och lagring av koldioxid (CCS-teknik) och kärnkraft, samt genom att förbättra energieffektiviteten.

Vattenfalls klimatvision från 1990 till 2050

Vattenfalls klimatvision från 1990 till 2050

Internationellt samarbete mot klimatförändring

Vattenfall är engagerat i internationella initiativ mot klimatförändring där vi arbetar med att skapa en global samstämmighet för att minska växthusgaserna. Vi arbetar för ett globalt avtal om minskning av växthusgaser genom vårt initiativ 3C, (Curbing Climate Change), ett forum där företagsledare samarbetar om klimatfrågor. 3C-initiativet har som mål att skapa en global allians av företag som är villiga att gå i bräschen för att kräva en integration av klimatfrågorna på världsmarknaden och underlätta handeln genom ett globalt ramverk. Idag har 66 globala företag och organisationer har gått samman i ett gemensamt upprop.

Hoppa direkt till: Direkt till innehållet Sök Huvudmeny subnavigering Sidfot Toppen av sidan

Skriv ut
Tipsa en vän Bevaka sidan

Toppen av sidan

DCSIMG