Elbilar: att använda elektricitet för transporter
Idag är privata biltransporter i hög grad oljeberoende, och fordonens utsläpp är både lokala och globala. Eldrift ger nya möjligheter till effektiva och hållbara resor i privatbilar. Vattenfall stöder aktivt och stimulerar arbetet med att införa eldrivna fordon.
Nya generationer eldrivna fordon
Inom kort kommer vi att ha flera olika slags elektriskt drivna fordon på marknaden. Både rena elbilar och plug-in hybridbilar, som drivs både med el och annat drivmedel. Utvecklingen av batteritekniken har varit mycket snabb under de senaste åren, och rena elbilar har nu en räckvidd på 100–200 km. Plug-in hybridfordon fungerar på annat sätt, och när batteriet är urladdat tar förbränningsmotorn över och ger dig obegränsad körsträcka. Med bara eldrift täcker den cirka 75 % av alla dagliga resor. Och även när du kör på bensin/diesel eller etanol, så kommer du längre med en plug-in hybrid än med en vanlig bil, eftersom hybridtekniken gör den effektivare.
Elektricitetens roll för transporter
Elmotorn är mycket effektivare än förbränningsmotorerna. En elbil använder ungefär 75 % mindre energi än en vanlig bil. Och ännu en sak gör det mer ekonomiskt att köra en elbil: elkostnaden per 10 km är cirka 2,70 kronor, vilket ska jämföras med vad bensinen kostar idag. Genom att öka användningen av el för transporter så minskar vi samtidigt vårt oljeberoende. Vi blir också mindre beroende av en enda energikälla, eftersom el kan produceras på många olika sätt: vindkraft, vattenkraft, kärnkraft, kol, bioenergi och så vidare. Ser vi några år framåt, så kommer nya metoder att producera elkraft att kunna användas även för transporter. Eldrivna bilar betyder att man byter lokala utsläpp från miljontals avgasrör till större anläggningar där det är enklare att kontrollera utsläppen. Det skapar nya förutsättningar för rena och tysta stadsmiljöer. Beroende på energikällan kan också utsläppen av koldioxid minskas kraftigt.
Vad skulle hända med energisystemet?
Det kommer säkert att ta tid innan det finns en stor andel eldrivna fordon på marknaden. Om vi jämför med när de etanoldrivna bilarna infördes i Sverige, så kom den första bilen 1994 och sju år senare fanns det fortfarande färre än 1000 bilar i drift i landet. Även en betydligt snabbare utveckling än så för de eldrivna bilarna kommer att påverka elsystemet endast i liten utsträckning.
Till och med om alla privatbilar plötsligt skulle byta från fossila bränslen till el, så skulle elsystemet klara av det. I Sverige skulle elförbrukningen från bilarna uppgå till cirka 7 % av totala förbrukningen. Den ökningen kan till exempel klaras med befintliga planer på utbyggnaden av vindkraft under nästa decennium.
Den extra belastningen för att ladda en elektrisk bil kan till en början jämföras med dagens befintliga motorvärmare, som är mycket vanliga i de nordiska länderna. Stamnätet i Europa och speciellt i Sverige klarar denna ökade belastning även om antalet elbilar skulle öka mycket kraftigt. För en framtid med många elbilar undersöker vi möjligheterna till smart laddning, det vill säga att bilarna laddas under tider när elförbrukningen normalt är låg.
Vattenfall vill driva förändringen
Vattenfall har arbetat med elfordon sedan 1980-talet. Vattenfall anser att el har en stor och positiv roll att spela för transporter och att eldrivna fordon kommer att vara en del av ett långsiktigt hållbart samhälle. Vattenfall har åtagit sig att stödja införandet av eldrivna fordon genom ett antal olika aktiviteter:
Genomför både fälttest och demonstrationer av elfordon
Genom att testa och demonstrera fordon, laddsystem och batterier ökar vår förståelse för hur ett system med eldrivna fordon fungerar i samhället. Det kommer också att höja medvetandet om vilken roll den tekniska utvecklingen har. Vattenfall deltar i två demonstrationsprojekt:
- I samarbete med BMW drivs 50 Mini E-bilar och laddstationer i Berlin.
- Ett av de första fälttesten med plug-in hybridfordon genomförs tillsammans med Volvo i Sverige. Vattenfalls roll är att utveckla och testa el-infrastrukturen och olika laddningsalternativ.
Att säkerställa att elsystemet kan klara att ladda elbilar
Eldrivna fordon representerar en ny typ av belastningar, som kan ändra kraven som ställs på elsystemet. Analyser och fälttest kommer att öka vår förståelse för hur laddning går till och hur den samverkar med elsystemet. Vattenfall deltar också i arbetet med att utveckla laddningslösningar för hem, transportföretag och för allmänna platser.
Utveckla teknikstandarder
Vattenfall leder arbetet med att öka marknadsandelen för eldrivna fordon genom att delta i internationellt standardiseringsarbete som ska göra det enkelt och säkert för kunderna att ladda sina bilar.
Forskning kring den framtida utvecklingen för eldrivna fordon
Får vi fler elbilar i drift kan det hjälpa till att skapa mer vind- och solkraft, om batterierna i fordonen kan användas för att lagra den överskottsenergi som produceras när det finns gott om vind eller sol. Vattenfall undersöker både dessa tankar och andra möjliga användningsområden för eldrivna fordon.
Hoppa direkt till: Direkt till innehållet , Sök , Huvudmeny , subnavigering , Sidfot , Toppen av sidan