Toppen av sidan

Sök

Logga in

Logga in

Se din förbrukning, avtal och fakturor, anmäl flytt och få avbrotts-SMS.
Glömt lösenord?


Nytt elnätspris 1 januari

Den 1 januari 2011 höjer vi elnätspriset med 5 procent. Höjningen gäller både privat- och företagskunder som är anslutna till våra lokala elnät.

Nytt för företagskunder

Den genomsnittliga höjningen är cirka 5 procent. Hur det blir för ditt företag beror på verksamhet och förbrukning.

Höjningen påverkar inte elpriset företaget betalar till elhandelsbolaget. Elnätspriset är ungefär en tredjedel av den totala elkostnaden, resten består av elhandelspris, skatt och moms. Det innebär att den totala elkostnaden ökar med cirka 2 procent.
Nya prislistor för företag

Nytt för dig som är elproducent

För större elproducenter höjs nätersättningen med cirka 3 procent. För elproducenter över 1500 kW höjer vi samtidigt avgiften för inmatning med cirka 3 procent.
Nya prislistor för elproduktion upp till 300 kW
Nya prislistor för elproduktion över 300 kW

En säker leverans

Vi höjer priset för att kunna fortsätta vårt arbete med att förbättra kvalitén för våra kunder. Bland annat investerar vi i elnäten och anpassar dem för att ansluta småskaliga och förnybara energikällor.

Hoppa direkt till:Direkt till innehållet Sök Huvudmeny Subnavigering Sidfot Toppen av sidan

Uppdaterad:
2012-04-26
Skriv ut
Tipsa en vän Bevaka sidan
 

Toppen av sidan