Toppen av sidan

Sök

Logga in

Logga in

Se din förbrukning, avtal och fakturor, anmäl flytt och få avbrotts-SMS.
Glömt lösenord?


Miranda Jensen - Senior Project manager

- Mitt arbete varierar från dag till dag men en av huvuduppgifterna är att jag analyserar och sammanställer de miljörisker som finns. Jag arbetar även med miljö-
kommunikation vilket innefattar alltifrån vår årliga CSR-rapport till att uppdaterar en intern e-learningkurs om Vattenfalls miljöpåverkan.

När vi gör internt material är det viktigt att förankra innehållet och utformningen runt om i organisationen, allt för att vi inte ska göra skrivbordsprodukter som ingen använder. För att lyckas med det håller jag en ständig dialog med kollegor runt om i organisationen.

Hur har din karriär inom Vattenfall sett ut?

- Jag gjorde mitt exjobb på Vattenfall 1996 och på den vägen är det. Jag har haft en rad olika jobb genom åren; alltifrån miljökonsult och miljösamordnare till mitt nuvarande arbete inom koncernfunktionen och miljöstrategi. Jag har arbetat brett och skapat mig ett bra kontaktnät.

Har det funnits en röd tråd genom din karriär?

- Ja kanske, jag har alltid velat vara nära produktionen och då gärna värmeanläggningarna. Jag månar även om att vara förankrad i vår verksamhet och inte bara ha ett stabsperspektiv. Därför ser jag till att kontinuerligt vara ute på våra anläggningar och se hur verkligheten fungerar. Det gör det lättare att se vad som faktiskt görs och eventuellt behöver förändras.

Har du fått möjlighet till vidareutbildning på Vattenfall?

- Ja, verkligen. Efter avslutat exjobb, som övergick i en anställning, blev jag nominerad och senare antagen till Vattenfalls Young Potentials. Genom det programmet fick jag gå flera internutbildningar och det kändes roligt att tillhöra en skara Vattenfall satsade på. Några år senare fick jag även möjlighet att bredda mig kunskapsmässigt och läste in en MBA-examen på Handelshögskolan i Stockholm. Den öppnade nya dörrar och gjorde det möjligt för mig att arbeta där jag är i dag.

Hur är det att vara förälder på Vattenfall?

- När jag blev gravid första gången kändes det jobbigt att berätta för jag visste inte hur det skulle tas emot men det gick jättebra. Vattenfall är en arbetsgivare som verkligen ger sina anställda möjligheter att få plats med både arbete och familj i sina liv. Under föräldraledigheten täcker de upp till 90 procent av lönen i minst sex månader och när du kommer tillbaka så är det helt accepterat att inte jobba fulltid om du inte vill. Som anställd på Vattenfall får du mycket frihet under ansvar vilket innebär att du ofta avgör själv hur din arbetsdag ska disponeras.

Hur märks det att Vattenfall har förändrats till ett internationellt bolag?

- Det har varit perioder då organisationen har omstrukturerats, bolaget har expanderat och vi har fått kollegor runt om i Europa. Största utmaningen med internationaliseringen är integrationen. Skillnaderna mellan länderna är ibland större än vad jag tidigare trodde men med tiden kommer vi allt närmare varandra. Tyskland har varit en del av Vattenfall i snart tio år och där har vi kommit långt och i dag skojar vi ofta om våra olikheter.

Hoppa direkt till:Direkt till innehållet Sök Huvudmeny Subnavigering Sidfot Toppen av sidan

Uppdaterad:
2012-04-23
Skriv ut
Tipsa en vän Bevaka sidan
 

Toppen av sidan