Toppen av sidan

Sök

Logga in

Logga in

Se din förbrukning, avtal och fakturor, anmäl flytt och få avbrotts-SMS.
Glömt lösenord?


Konkursen var det bästa som kunde
hända Nipsoft

Drömmen om eget företag har Fredrik Larsson haft så länge han kan minnas. År 2000 gjorde han slag i saken och startade en konsultfirma inom systemutveckling. Efter två år hade Nipsoft en enda stor kund och tre anställda. Kundens konkurs blev en svår förlust för Nipsoft.

Men det var faktiskt det bästa som kunde hända”, berättar Fredrik Larsson, gundare och ägare av Nipsoft Business System AB. Köparna av konkursboet fick nämligen upp ögonen för Nipsofts billingsystem för teleoperatörer – något som blev språngbrädan för Fredriks företag. När Nipsoft ville utveckla en egen produkt blev de tipsade om Vattenfall Inlandskraft.

”Att utveckla en ny produkt är fruktansvärt dyrt och det hade varit svårt och krångligt utan Inlandskraft”, menar Fredrik som har stora planer på expansion både i Sverige och i Europa.

Nipsoft Business System AB

Nipsoft Business System AB
Verksamhet Systemutveckling
Kunder Cirka 10
Antal anställda 20 + 10 konsulter
Omsättning 15 milj kr

 

Hoppa direkt till:Direkt till innehållet Sök Huvudmeny Subnavigering Sidfot Toppen av sidan

Uppdaterad:
2012-01-19
Skriv ut
Tipsa en vän Bevaka sidan
 

Toppen av sidan