Toppen av sidan

Sök

Logga in

Logga in

Se din förbrukning, avtal och fakturor, anmäl flytt och få avbrotts-SMS.
Glömt lösenord?


Gräva nära ledning

När du ska bygga eller gräva är det bra att veta var elkablarna ligger så att du inte skadar dem av misstag. Beställ kabelanvisning/ledningsanvisning, så skickar vi en karta där du ser var kablarna ligger. Vi kan även komma och märka ut kablarnas längd och läge på plats.

Kontakta elnätsföretaget i ditt område. Om du bor i Vattenfalls nätområde hör du av dig till vår kundservice eller gör din beställning via "beställ anvisning" här ovanför. Vi utför kabelanvisning/ ledningsanvisning utan kostnad om du meddelar oss fem arbetsdagar i förväg . Vill du ha uppgifterna tidigare får du betala en avgift på 1 100 kronor.

När du ska gräva i närheten av fjärrvärmeledningar

Behöver du hjälp att lokalisera våra fjärrvärmeledningar på din tomt, så kallad utsättning av fjärrvärme, kontaktar du vår kundservice på telefonnummer 020-82 00 00 eller:
skickar e-post till kundservice

När olyckan är framme

Om du skulle gräva av en kabel och inte har sökt kabelanvisning/ ledningsanvisning måste du betala för skadan. Kabelanvisning vid vattenläckor och andra akuta jobb är kostnadsfria om du själv inte har orsakat skadan.

Akuta ärenden dagtid: 020-82 00 00
Akuta ärenden kvällar och helger: 020-82 58 58


2010-12-03

Nu ska antalet avgrävda kablar minska

Nu lanseras en ny webbtjänst som ska minska antalet avgrävda ledningar. Tjänsten heter Ledningskollen.se. Där kan den som ska gräva på en viss plats lägga in en förfrågan som når oss på Vattenfall och alla andra ledningsägare som har nät på den platsen, vare sig nätet är för tele, el, vatten, fjärrvärme eller något annat. En enda förfrågan når alla som är med. Denna webbtjänst drivs av kommunikationsmyndigheten PTS och kommer att vara kostnadsfri att använda.

Läs mer på ledningskollen.se (nytt fönster)

Hoppa direkt till:Direkt till innehållet Sök Huvudmeny Subnavigering Sidfot Toppen av sidan

Uppdaterad:
2012-02-01
Skriv ut
Tipsa en vän Bevaka sidan
 

Toppen av sidan