Bilder av Hopp
Fotoutställning av Charlotte Raymond för World Childhood Foundation
Samarbetet med World Childhood Foundation är ett uttryck för vårt sociala engagemang.
Vi känner oss stolta över att vi har kunnat bidra både med pengar och ökad kunskap om Childhood. World Childhood Foundation är en ideell organisation som grundades 1999 av HM Drottning Silvia. Organisationens målsättning är att främja varje barns rätt till en trygg barndom och att arbeta för bättre levnadsvillkor för barn som lever i utsatta miljöer över hela världen. Samarbetet med Vattenfall möjliggör fortsatt utveckling av Childhoods arbete.
Fotoutställningen ”Bilder av Hopp” visar bilder på några av de unga kvinnor och barn, vilkas liv har påverkats av World Childhood Foundation.
Bilderna är tagna i Brasilien och Ryssland – två mycket olika länder med två mycket olika kulturer – dock är dessa unga människors problem påfallande lika. Fotona berättar om lidande och uppgivenhet. Men även om hopp – det hopp som Childhoods stöd ger.
Hoppa direkt till:Direkt till innehållet , Sök , Huvudmeny , Subnavigering , Sidfot , Toppen av sidan
